Czytania i komentarze na niedzielę

www.rozankiparafia.pl.tl

(Dz 4, 8-12)     Piotr napełniony Duchem Świętym powiedział: «Przełożeni ludu i starsi! Jeżeli przesłuchujecie nas dzisiaj w sprawie dobrodziejstwa, dzięki któremu chory człowiek odzyskał zdrowie, to niech będzie wiadomo wam wszystkim i całemu ludowi Izraela, że w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka – którego wy ukrzyżowaliście, a którego Bóg wskrzesił z martwych – że dzięki Niemu ten człowiek stanął przed wami zdrowy.

On jest kamieniem odrzuconym przez was budujących, tym, który stał się głowicą węgła. I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni».

Kiedy byłem młodszy nie bardzo mogłem zrozumieć , dlaczego – mimo takich cudów i takich znaków – jakie czynili Apostołowie mocą Jezusa – ta druga strona – nie bardzo chciała przyjąć do wiadomości , że On zmartwychwstał, że jest Bogiem, itd.. Wszak widząc uzdrowienia- widząc co się dzieje- powinni pokorne walnąć się w piersi i powiedzieć jedynie …”Sorry- nie mieliśmy racji” . (Tak sobie kiedyś myślałem)

Dziś, gdy życia już więcej za mną  jak przede mną – gdy dane mi było przeżywać wiele zakrętów historii , powstawanie jakiś dziwnych „tworów politycznych” (Stan Tymiński , Palikot, Obywatele RP, itp. ) już wiem, że w każdych czasach – i w każdej szerokości geograficznej – byli i będą ludzie, którzy…nawet gdy im się pokaże „czarno na białym”, że …ich „manifesty” są głupie, że życie jest inne, że Bóg istnieje i działa – oni i tak ..dla zasady i głupiego uporu będą twierdzić, że ..jest inaczej.., że „jest tak jak oni myślą tylko świat jeszcze tego nie widzi”.  (przypomina mi to opowieść o pewnej pani, która wjechała na autostradę pod prąd- i choć wszyscy trąbili i mrugali światłami, że jedzie pod prąd – to ona przez telefon mówiła do koleżanki : wiesz ilu tu wariatów ?! Setki i wszyscy na mnie jeszcze trąbią!”)

(1 J 3, 1-2)  Najmilsi:
Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec: zostaliśmy nazwani dziećmi Bożymi, i rzeczywiście nimi jesteśmy. Świat zaś dlatego nas nie zna, że nie poznał Jego.

Umiłowani, obecnie jesteśmy dziećmi Bożymi, ale jeszcze się nie ujawniło, czym będziemy. Wiemy, że gdy się objawi, będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest.

Dwojako można potraktować początek tego fragmentu : popatrzcie jaką miłością ….- w znaczeniu : „zobaczcie jak wygląda ta konkretna miłość”- albo jako …zachwyt ! Niczym dziecko, które dostało samochód i biegnie do kogoś z rówieśników z okrzykiem zachwytu : „zobacz jakie auto dostałem!!” I takiego zachwytu sobie życzmy ?

(J 10, 11-18) Jezus powiedział:
«Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; najemnik ucieka, dlatego że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach.
Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej zagrody. I te muszę przyprowadzić, i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz.

Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja sam z siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca».
.

Pojęcie „pasterz” było bardzo zrozumiałe dla tamtejszych ludzi- pasterstwem zajmował się olbrzymi procent mieszkańców Palestyny . Dziś – dla bardzo niewielu ludzi to słowo jest nośnikiem tych cech, które Jezus w tej wypowiedzi chce wyakcentować . Kto wie, czy nie byłoby bardziej nośne dla dzisiejszego „zabieganego człowieka” zastąpienie tego odnośnika np. : „Ja jestem dobrym dyrektorem… dobrym lekarzem… dobrym księdzem.. dobrym mechanikiem …dobrą fryzjerką.. dobrym menagerem …itd.” . Przy czym słowo „dobry” nadal miałoby być nośnikiem cech wskazujących na niepospolitość, pracowitość, poświęcenie i fachowość ?